بررسی عملکرد ضد میکروبی


بررسی خواص ضد میکروبی

تعیین فعالیت ضد میکروبی در محصولات پلاستیکی ، فلزی و سرامیکی

امروزه محصولات نساجی برای رفع نیازهای مختلف افراد علاوه بر عملکردهای پانسمان و حفاظتی تولید می شوند. ویژگی های محصول از بخش های مختلف مانند بهداشت، امنیت، لوازم آرایشی و انفورماتیک در حال حاضر در محصولات نساجی گنجانده شده است و به محصولات نساجی اجازه می دهد تا عملکردهای جدید و متفاوتی را بدون تأثیر بر ظاهر، لمس و ویژگی های راحتی به دست آورند.

در این زمینه، محصولات نساجی ضد میکروبی به طور گسترده در زندگی روزمره، به ویژه در موسسات مراقبت های بهداشتی، بیمارستان ها و اهداف بهداشتی استفاده می شود. به عنوان مثال، محصولات نساجی مورد استفاده در زمینه های مختلف مانند لباس نوزاد، اثاثه یا لوازم داخلی، حوله، دستمال، پوشک آشپزخانه، لباس ورزشی و منسوجات هتلی در حال حاضر با خاصیت ضد میکروبی تولید می شوند.

به ویژه در کشورهای توسعه یافته و کشورهایی با رفاه بالا و مصرف کنندگان آگاه، آگاهی و حساسیت های بهداشتی به تدریج در حال افزایش است و محصولات نساجی ضد میکروبی به عنوان یک گروه محصول دائما در حال توسعه هستند.

s/بررسی خواص ضد میکروبی

   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

نیکوفارمد، روش های مختلفی برای آزمایش تعیین توانایی پلاستیک، فلزات، سرامیک و سایر سطوح ضد میکروبی برای مهار رشد یا کشتن میکروارگانیسم ها ارائه می دهد. این روش ها آزمایشی به فعالیت ضد میکروبی بسیار حساس است و در هر جایی از مراکز مراقبت های بهداشتی، بیمارستان ها و کلینیک ها گرفته تا اقامتگاه هایی که موادی که قادر به تولید باکتری هستند، کاربرد دارد. این روش آزمایش برای آزمایش توانایی سطوح سخت برای کشتن یا مهار رشد میکروارگانیسم ها در یک دوره تماس 24 ساعته نیز طراحی می شوند.

به طور خلاصه، این استانداردها روش عالی برای تعیین سطح فعالیت ضد میکروبی یک سطح ضد میکروبی ارائه می دهند. در بین تست های مختلف برای فعالیت ضد میکروبی سطوح، روش های به کار گرفته در نیکوفارمد از استانداردهای صنعتی محسوب می شوند.

سازمان ما در میان مطالعات متعدد آزمایش، اندازه‌گیری، تجزیه و تحلیل و ارزیابی، با کادری مجرب و متخصص و تجهیزات فن‌آوری پیشرفته، خدماتی را در زمینه محصولات پلاستیکی، فلزی و سرامیکی در چارچوب استانداردهای ملی و بین‌المللی به موسسات بهداشتی و تولیدکنندگان نیازمند ارائه می‌کند.

 

نوارهای تست اکسیداز: کاربرد و اهمیت در میکروبیولوژی

میکروب شناسی شاخه مهمی از علم برای شناسایی و شناسایی میکروارگانیسم ها است. مطالعات در این زمینه در تشخیص بیماری، ایمنی مواد غذایی، نظارت بر محیط زیست و بسیاری از زمینه های کاربردی دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. تعدادی از آزمایش ها و ابزارها در آزمایشگاه های میکروبیولوژیکی به ویژه در هنگام شناسایی باکتری ها استفاده می شود. این مقاله به استفاده و اهمیت نوارهای تست اکسیداز در میکروبیولوژی می پردازد.

 

تست اکسیداز چیست؟

تست اکسیداز یک ابزار تشخیصی است که توانایی متابولیسم اکسیداتیو یک میکروارگانیسم را ارزیابی می کند. این آزمایش به طور گسترده ای در شناسایی و طبقه بندی باکتری ها استفاده می شود. تست اکسیداز برای شناسایی آنزیم های اکسیداتیو موجود در فرآیند تنفس سلولی میکروارگانیسم انجام می شود. آنزیم های اکسیداتیو کاتالیزورهای مهمی هستند که به استفاده از اکسیژن در واکنش های شیمیایی درون سلول کمک می کنند.

 

نوارهای تست اکسیداز: استفاده و کاربرد

یکی از ابزارهای اساسی مورد استفاده برای تست اکسیداز، نوارهای تست اکسیداز است. این نوارها برای تشخیص سریع و مطمئن واکنش اکسیداز طراحی شده اند. مراحل استفاده و استفاده از نوارهای تست اکسیداز به شرح زیر است:

آماده سازی نمونه: ابتدا نمونه میکروارگانیسم مورد بررسی در محیط آزمایشگاه تهیه می شود. معمولاً این نمونه بخشی از کشت میکروارگانیسم ها است.

کاربرد نوار: نوار تست اکسیداز روی نمونه قرار می گیرد. نوار حاوی یک معرف اکسیداز ویژه است.

مشاهده تغییر رنگ : هنگامی که نوار با نمونه تماس پیدا می کند، اگر میکروارگانیسم موجود در نمونه دارای آنزیم های اکسیداتیو باشد، تغییر رنگ در نوار مشاهده می شود. این تغییر رنگ واکنش مثبت اکسیداز نامیده می شود و به طور معمول نشان دهنده تغییر رنگ آبی یا بنفش است.

ارزیابی نتایج: در صورت مشاهده تغییر رنگ، نمونه اکسیداز مثبت در نظر گرفته می شود. این نشان می دهد که این باکتری قادر به متابولیسم اکسیداتیو است. اگر تست اکسیداز منفی باشد، یعنی تغییر رنگی مشاهده نشود، میکروارگانیسم ممکن است مسیر متابولیسم غیر اکسیداتیو داشته باشد.

 

اهمیت

تست اکسیداز تست اکسیداز گام مهمی در شناسایی و طبقه بندی میکروارگانیسم ها است. این آزمایش به طور خاص برای شناسایی و نظارت بر باکتری های گرم منفی استفاده می شود. باکتری های اکسیداز مثبت مانند گونه های سودوموناس را می توان با این آزمایش شناسایی کرد زیرا متابولیسم اکسیداتیو دارند. این اطلاعات برای تشخیص بیماری و برنامه ریزی درمان حیاتی است.

علاوه بر این، آزمایش اکسیداز نیز در مطالعات نظارت بر محیطی میکروارگانیسم ها استفاده می شود. وجود میکروارگانیسم هایی با پتانسیل اکسیداتیو را می توان با آزمایش اکسیداز در آب دریا، خاک یا سایر نمونه های محیطی تشخیص داد.

در نتیجه، نوارهای تست اکسیداز به عنوان یک ابزار ضروری در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی استفاده می‌شوند و نقش مهمی در تعیین خواص متابولیکی میکروارگانیسم‌ها دارند. این آزمایش برای نظارت بر سلامت انسان و محیط زیست اهمیت زیادی دارد و در بسیاری از زمینه ها از تشخیص پزشکی گرفته تا ایمنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

میکروارگانیسم های مهم موجود در آب

سالمونلا:

معمولاً شامل گاستروآنتریتیدیس حاد همراه با کرامپ معده و اسهال می شود. تب حصبه ناشی از S.typhi شناخته شده ترین عامل است. S.typhi از طریق مدفوع و ادرار دفع می شود. آبزیان آن متغیر بوده و دمای پایین و شرایط غذایی فراوان محیط مناسبی را ایجاد می کند.

 

شیگلا:

به آن اسهال خونی باسیلی نیز می گویند. عامل با مدفوع دفع می شود. اغلب باعث اسهال حاد می شود. اگرچه شیگلیازیس باعث شیوع بیماری های ناشی از آب می شود، اما شیوع آن کمتر از تیفوئید است.

 

ویبریوکلرا:

با اسهال، استفراغ، کم آبی سریع، کاهش فشار خون، دمای پایین بدن مشخص می شود. این بیماری از طریق مدفوع افراد بیمار منتقل می شود. زمان زنده ماندن این باکتری در آب های سطحی از 1 ساعت تا 13 روز متغیر است. شیوع وبا معمولاً به دلیل آلودگی آب اصلی رخ می دهد.

 

E.Coli انتروپاتوژن:

 نوع بیماری زا این باکتری که در فاضلاب به وفور یافت می شود باعث اسهال می شود.

 

لپتوسپیرا:

این باکتری عامل لپتوسپیروز از طریق خراشیدگی پوست یا مخاط وارد جریان خون می شود و باعث عفونت های حاد می شود که کلیه ها، کبد و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد. این باکتری ها در ادرار دفع می شوند. زمان زنده ماندن در آب از چند روز تا 3 هفته متغیر است.

 

تولارمی:

تولارمی توسط باکتری هایی به نام فرانسیسلا تولارنسیس و پاستورلا تولارنسیس ایجاد می شود. همانند لپتوسپیرا، این عامل از طریق خراشیدگی پوست و مخاط وارد جریان خون می شود. این بیماری با شرایطی مانند لرز، تب، تورم غدد لنفاوی و ضعف رخ می دهد. بیماری؛ در نتیجه مدفوع، ادرار و حیوانات مرده که منابع آب را آلوده می کنند، گسترش می یابد. زمان بقای این میکروارگانیسم ها در آب در دمای پایین طولانی می شود.

 

سل:

انتشار سل از طریق آب زیاد رایج نیست. زمان بقای باسیل سل در آب می تواند چندین هفته باشد و دمای پایین و غلظت مواد مغذی آلی بالا شرایط مطلوبی را ایجاد می کند.

 

پاتوژن های ویروسی

هپاتیت عفونی:

این بیماری که به نام یرقان شناخته می شود، معمولاً از طریق آب پخش می شود و همراه با سایر عوامل آلودگی نیز وجود دارد.

 

پلی میلیت:

گزارش شده است که فلج اطفال از طریق آب آلوده نیز پخش می شود. اگرچه عمدتاً از طریق تماس فرد به فرد منتقل می شود، اما انتقال از طریق آب آلوده نیز گزارش شده است.

 

بیماری های تک یاخته ای

برخی از گونه های تک یاخته معمولاً در روده حیوانات خونگرم از جمله انسان زندگی می کنند. اکثر این گونه های تک یاخته برای انسان کاملاً بی ضرر هستند و دائماً در مدفوع افراد سالم و بیمار یافت می شوند. با این حال ، برخی از تک یاخته ها عوامل بیماری زا هستند.

 

Entameoba histolica:

این تک یاخته که باعث آمیبیوز می شود می تواند برای مدت طولانی در آب بماند زیرا به صورت کیست همراه با مدفوع دفع می شود. تک یاخته ها به دیواره روده نفوذ می کنند و در برخی موارد باعث پارگی در روده می شوند.

 

Naegleria gruberi:

N.gruberi یک جنس بیماری زا از آمیب است که باعث مننژیت می شود. پاتوژن از طریق بینی وارد بدن می شود و سپس به مغز، مایع نخاعی و گردش خون می رسد. علائم 4-7 روز پس از تماس با آب ظاهر می شود. مرگ معمولاً 4-5 روز پس از ظهور علائم رخ می دهد. این بیماری با شنا در آب کثیف منتقل می شود.

 

انگل

Taenia saginatta:

افراد با خوردن آب حاوی تخم‌های این انگل بیمار می‌شوند.

Ascaris lumbricoides:

این انگل که باعث بیماری به نام آسکاریازیس می شود، بیشتر در کودکان دیده می شود. تخم‌هایی که از طریق مدفوع دفع می‌شوند می‌توانند برای مدت طولانی در خاک و آب زنده بمانند. این بیماری در 2 درصد از کارگران تصفیه خانه های فاضلاب و در 16 درصد از کشاورزانی که با فاضلاب آبیاری می کنند دیده می شود.

شیستوزوما:

 باعث شیستومیازیس می شود و در آب آلوده به ادرار یا مدفوع بیمار دیده می شود.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209