بایوبردن؛آزمایش بایوبردن (بار زیستی یا بار میکروبی)، یا آزمایش شمارش کل میکروارگانیسم­ها، اصطلاحی است که برای اندازه‌گیری میزان آلودگی میکروبی روی یک محصول یا در یک محصول به کار می­رود.

 به بیان دیگر، آزمون بایوبردن، شمارش تعداد میکروارگانیسم­های موجود در یک نمونه غیر استریل می­باشد که شامل مجموع تعداد باکتریها و قارچهای موجود در آن نمونه است و به صورت واحدهای تشکیل دهنده کلنی (CFU) در یک محصول گزارش می­شود.

 m/بایو بردن

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

آزمایش بار زیستی با استفاده از محیط های کشت مختلف که منجر به تکثیر باکتری ها (TAMC) و قارچ ها (TYMC) می شود انجام می گیرد.

 

TAMC:

(Total aerobic microbial count) شمارش کل میکروب­های هوازی، تخمینی از میکروارگانیسم‌های مزوفیل هوازی قابل رشد بر روی یک محیط کشت عمومی است (محیط توصیه شده فارمکوپه TSA می­باشد).

 

TYMC :

(Total yeast/ mold count) تعداد کل کپک­ها و مخمرها، که تخمینی از قارچ­های مزوفیل هوازی است. در این آزمایش از یک محیط کشت عمومی برای قارچ­ها استفاده می شود (محیط توصیه شده فارماکوپه SDA می­باشد).

 

بار میکروبی ممکن است از طریق هریک از منابع زیر ایجاد ­گردد:

1-  مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید

2-  از طریق نیروی کار یا محیط مونتاژ/تولید

3- در طی فرآیندهای تمیز کردن و بسته بندی محصول نهایی و غیره

 دلیل انجام تست Bioburden متفاوت است و به زمینه و کاربرد نهایی محصول آزمایش شده بستگی دارد.

به عنوان یک قاعده کلی، بار میکروبی محصولات غیر استریل با روش فیلتراسیون غشایی یا با روش شمارش در پلیت (Plate count) انجام می شود.

 

روش فیلتراسیون غشایی

در این روش، نمونه از یک فیلتر غشایی با اندازه منافذ 0.45 میکرومتر یا کمتر عبور داده می شود. غشاء به عنوان یک مانع عمل می کند و میکروارگانیسم های بزرگتر از اندازه منافذ غشا را جذب می کند.

در این روش، محصولات دارویی یا تجهیزات پزشکی در درون بافر استریل حل شده و یا شستشو داده شده و با روش فیلتراسیون صافی غشایی میکروب­های آنها جدا می­شوند. سپس هر فیلتر غشایی حاوی میکروارگانیسم ها بر روی پلیت حاوی محیط کشت منتقل می­شود و پس از انکوباسیون پلیتها در دمای 30-35 درجه سانتی گراد و برای تشخیص قارچ ها در دمای 20-25 درجه سانتی گراد به مدت 3 تا 5 روز در انکوباتور قرار می گیرد. پس از پایان انکوباسیون، تعداد میکروارگانیسم ها شمارش می­شود.

 بیشتربدانید:آزمون سمیت ژنی-تست سمیت سلولی-تست زیست سازگاری - صحه گذاری بایوبردن 

روش شمارش در پلیت

 روش شمارش در پلیت یا plate count از روش­های کشت مستقیم است که برای آزمایش بار زیستی استفاده می­شود و شامل روش ریختن در پلیت (pour plate) و کشت سطحی (spread plate) می باشد.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209