آزمون میکروبی مواد غذایی


آزمون میکروبی مواد غذایی

بهداشت چیست؟

این کلمه به معنای علم بهداشت است. بهداشت ، به معنای دور بودن از هر گونه آلودگی  می باشد. امروزه تمام شیوه های حفاظت از سلامت بهداشت نامیده می شوند.

 d/آزمون میکروبی مواد غذایی

برای دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

تعاریف مربوط به بهداشت

تعاریف مختلفی در رابطه با بهداشت استفاده می شود. این اصطلاحات در زیر ذکر شده است.

نظافت: حذف انواع کثیفی است که اثر مکانیکی یا شیمیایی بر روی سطح می گذارد و ظاهر زیبایی را از بین می برد.

ضد عفونی: تمام فرآیندی که در آن آب گرم یا سرد و مواد شوینده یا مواد شیمیایی برای از بین بردن میکروارگانیسم های بیماری زا و سایر میکروارگانیسم هایی که بسیار مقاوم نیستند و برای ایجاد بهداشت محیط زیست استفاده می شود ، استفاده می شود.

استریلیزاسیون: عبارت است از پاکسازی هر ماده یا شیء از تمامی اشکال زنده و فعال میکروارگانیسم ها. (از بین بردن اشکال رویشی و هاگ)

ضد عفونی کننده: مواد ضدعفونی کننده مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن میکروارگانیسم های بیماری زا استفاده می شوند. با این حال، انتظار نمی رود که آنها اسپورهای باکتری و همه ویروس ها را از بین ببرند. استفاده از مواد شیمیایی به بافت زنده برای متوقف کردن یا از بین بردن تولید مثل میکروارگانیسم های بیماری زا است. مواد شیمیایی که برای ضد عفونی کننده استفاده می شوند، ضد عفونی کننده نامیده می شوند.

بهداشت: به طور کلی، کاهش تعداد میکروارگانیسم ها به سطح ایمن به عنوان بهداشت تعریف می شود. از نظر علمی، مرگ 99.9 درصد میکروارگانیسم ها در 30 ثانیه بیان می شود.

صابون ساده: به مواد شوینده ای اطلاق می شود که حاوی مواد ضد میکروبی نباشد یا فقط به اندازه ای باشد که محافظ باشد. از آن برای حذف فیزیکی کثیفی و میکروارگانیسم های همراه استفاده می شود.

بهداشت دست: یک تعریف کلی است که شامل اعمالی مانند شستن دست، شستن با مواد ضدعفونی کننده و مالش با مواد ضدعفونی کننده است.

بهداشت مواد غذایی: به کلیه اقدامات احتیاطی اطلاق می شود که برای اطمینان از سالم بودن مواد غذایی باید انجام شود.

بهداشت شخصی

بهداشت شخصی شامل اقدامات خود مراقبتی است که توسط فرد برای حفظ سلامتی خود انجام می شود. هدف از بهداشت فردی تمیز نگه داشتن بدن و لباس است.

بهداشت شخصی؛ این موارد شامل مواردی از قبیل تمیز کردن دست و بدن ، انتخاب لباس های مناسب (پیش بند ، دستکش ، ماسک ، کلاه و غیره) است که هنگام کار ، تمیز بودن لباس و سلامت عمومی پرسنل پوشیده می شود.

 

شستن دست‌ها

تمیزی دست ها در بهداشت شخصی ما بسیار مهم است. از آنجایی که دست ها اندامی هستند که در زندگی روزمره ما انواع ارتباطات را با محیط ما فراهم می کنند، در طول روز دائما کثیف هستند و بنابراین حاوی باکتری های زیادی هستند. تمیز کردن دست اولین مرحله بهداشت فردی است. در حالی که شستن دست ها برای سلامتی خود در زندگی روزمره مهم است، برای سلامتی دیگران در محیط کار نیز مهم می شود. 

فرد تحت تأثیر دائمی همه آلاینده های محیطی خارجی است. او بسیاری از آلاینده های موجود در محیط خارجی را با دستان خود لمس می کند. در حالی که با کفش‌هایش راه می‌رود، پا به برخی وسایل آلوده می‌گذارد. گرد و غبار روی بدن و موهایش می نشیند. تا حدودی، پوست انسان یک سد محافظ در برابر آلاینده های خارجی ایجاد می کند. با این حال، ترک ها و زخم های پوستی می توانند به راحتی باعث ورود برخی از عوامل بیماری به بدن شوند.

 

تکنیک شستشوی دست

قبل از شستن دست، جواهرات و لوازم جانبی مانند جواهرات را جدا کرده و دست ها را زیر آب جاری خیس می کنند.

مچ دست ، کف دست ، پشت دست و بین انگشتان ، و لبه ها و نوک ناخن ها با صابون جمع می شوند و حداقل 20 ثانیه به شدت مالیده می شوند.

دست ها به طور کامل زیر آب شسته می شوند.

دست ها با دستمال کاغذی خشک می شوند و از مچ شروع می شوند.

شیر آب با همان دستمال کاغذی بسته می شود.

 

بهداشت مواد غذایی

اگرچه مجموع خواص فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و حسی غذاها کیفیت را تشکیل می دهد ، اما تضمین سلامت بیشترین ویژگی با کیفیت است. اطمینان از تولید مواد غذایی در شرایط بهداشتی و مصرف بدون ایجاد اختلال در زنجیره بهداشت ، معیار مهمی در تغذیه سالم است. در زنجیره فرآیند از تولید مواد غذایی تا رسیدن به مصرف کننده ، میکروارگانیسم های منتقل شده از منابع مختلف می توانند به سرعت در شرایط مناسب ضرب شوند و باعث وخیم شدن کیفیت حسی مواد غذایی ، تلفات اقتصادی و ظهور بیماری های ناشی از غذا می شوند.

عفونت های ناشی از غذا یکی از مهم ترین مشکلات بهداشت عمومی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. سازمان غذا و کشاورزی و WHO ، خاطرنشان می کنند که بیماری های ناشی از مواد غذایی ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده شایع ترین مشکل سلامتی در جهان است.

تغذیه مناسب و متعادل برای حفظ زندگی و حفظ سلامت ضروری است. برای رفع این نیاز با مواد مغذی، مصرف غذای ایمن ضروری است. ولی غذا ، که ماده اصلی زندگی ما است ، می تواند مضر باشد و به دلیل شرایط بهداشتی ناکافی از خرید تا مصرف ، خطر پنهان برای سلامتی ما ایجاد کند.

مواد غذایی برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی و جلوگیری از بیماری های ناشی از غذا؛

در هنگام خرید،

نگهداری،

آماده سازی، پخت و پز و

سرویس باید قوانین بهداشتی رعایت شود.

 

بار میکروبی هوا

در طول تولید مواد غذایی، بار میکروبی هوا عامل مهمی برای ایمنی مواد غذایی است. میکروارگانیسم های موجود در هوا می توانند به راحتی مواد غذایی را آلوده کرده و باعث ایجاد عوامل بیماری زا در غذا شوند. در این مقاله در مورد خطرات بار میکروبی موجود در هوا در تولید مواد غذایی با ذکر مثال می نویسیم.

میکروارگانیسم های موجود در هوا می توانند مواد غذایی را در طول پردازش، بسته بندی و نگهداری مواد غذایی آلوده کنند. این میکروارگانیسم ها می توانند باعث بیماری های مختلفی مانند سالمونلا، لیستریا، اشریشیا کلی (E.coli)، استافیلوکوکوس اورئوس و سایر باکتری های بیماری زا شوند. بنابراین، بار میکروبی موجود در هوا خطر جدی در تولید مواد غذایی دارد.

به عنوان مثال، هنگام تولید غذاهای خشک مانند محصولات پخته شده، میکروارگانیسم های موجود در هوا می توانند طی فرآیندهایی مانند مخلوط کردن آرد، ورز دادن و بسته بندی مواد غذایی را آلوده کنند. این می تواند باعث تکثیر باکتری های بیماری زا مانند سالمونلا در غذا شود و در نتیجه محصولی تولید شود که سلامت مصرف کننده را تهدید می کند.

مثال دیگر خطرات در تولید لبنیات است. تاسیسات فرآوری شیر اغلب در فضای باز قرار دارند و بنابراین میکروارگانیسم های موجود در هوا می توانند به راحتی محصولات لبنی را آلوده کنند. به عنوان مثال، لیستریا مونوسیتوژنز یک باکتری است که اغلب در محصولات لبنی غیر پاستوریزه یافت می شود و می تواند به راحتی با افزایش بار میکروبی موجود در هوا در تاسیسات فرآوری لبنیات منتقل شود.

بار میکروبی موجود در هوا نیز خطر جدی در تاسیسات فرآوری محصولات گوشتی دارد. مراکز فرآوری گوشت اغلب در فضای باز قرار دارند و بنابراین میکروارگانیسم های موجود در هوا می توانند به راحتی محصولات گوشتی را آلوده کنند. این می تواند منجر به گسترش باکتری های بیماری زا به ویژه سالمونلا و E.coli و آلودگی متقابل محصولات شود.

برای کاهش خطرات بار میکروبی موجود در هوا در تولید مواد غذایی، اجرای اقدامات بهداشتی دقیق در تاسیسات تولیدی حائز اهمیت است. تأسیسات تولیدی باید مرتباً تمیز و ضدعفونی شوند. علاوه بر این، استفاده از سیستم های تصفیه هوای مناسب در تاسیسات تولیدی نیز به کاهش میکروارگانیسم های موجود در هوا کمک می کند.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209