تعیین مقدار فلزات سنگین جیوه


تعیین مقدار فلزات سنگین جیوه ، عناصر سمی ("فلزات سنگین") برای محیط زیست مشترک هستند و هم مسئول مسمومیت های عمدی و هم قرار گرفتن در معرض غیرعمدی هستند که می تواند منجر به اثرات نامطلوب سلامتی و به طور بالقوه مرگ شود. با شناخت و به حداقل رساندن منابع رایج عناصر سمی در رژیم غذایی، آب، محل کار و خانه می توان از مواجهه های خطرناک جلوگیری کرد. تست آزمایشگاهی ابزار مهمی برای تشخیص و مدیریت قرار گرفتن در معرض عناصر سمی است. چندین روش تحلیلی در دسترس است. با این حال، ارزش بالینی آزمایش عنصری به جمع‌آوری یک نمونه مناسب در زمان مناسب، با در نظر گرفتن بسیاری از متغیرهای پیش‌تحلیلی که می‌توانند آزمایش را به خطر بیندازند، بستگی دارد. در این بررسی، سموم سینتیک و متغیرهای پیش تحلیلی مرتبط با آزمایش عناصر سمی با تاکید بر آرسنیک، کادمیوم، سرب و جیوه مورد بحث قرار می‌گیرند.

 a/تعیین مقدار فلزات سنگین جیوه

آزمایش فلزات سنگین و تجزیه و تحلیل عناصر سمی

فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب، جیوه و غیره در اطراف ما هستند. افزایش سطح آلودگی و استفاده از مواد شیمیایی در صنعت باعث افزایش سمیت فلزات سنگین شده است که تهدیدی فزاینده برای سلامتی ما است. منابع رایج عبارتند از سیگار، غذاهای دریایی، برنج، آب چاه، واکسیناسیون و پرکردن دندان.

این عناصر سمی می توانند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند زوال عقل، ناباروری، دیابت و سرطان را افزایش دهند. آنها همچنین به کبد، کلیه ها و مغز و همچنین سیستم قلبی عروقی، عصبی و غدد درون ریز آسیب می رسانند.

بدن ما یک روش طبیعی برای از بین بردن این عناصر سمی دارد، اما اگر احتباس خالص فلزات در فرد از تحمل فیزیولوژیکی فراتر رود، اثرات نامطلوبی برای سلامتی ایجاد می‌شود. علائم و نشانه‌ها می‌توانند مشابه سایر شرایط سلامتی باشند و ممکن است فوراً به دلیل سمیت فلزات سنگین تشخیص داده نشوند:

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

درد شکم

اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی

مشکلات قلبی

کم خونی

آزمایش تشخیصی برای تعیین سطح فلزات سنگین و عناصر موجود در بدن ضروری است. فلزات و عناصر سنگین بر سیستم های مختلف بدن تأثیر می گذارند، بنابراین محیط مورد استفاده برای اندازه گیری سمیت نیز متفاوت است. بسته به نوع فلز سنگین یا عنصری که اندازه‌گیری می‌شود، یک پزشک ممکن است نیاز به آزمایش خون یا آزمایش ادرار داشته باشد.

کادمیوم در ادرار بهترین معیار برای قرار گرفتن در معرض انباشته است، در حالی که خون برای ارزیابی مواجهه اخیر توصیه می شود.

آرسنیک در ادرار اندازه گیری ارجح است زیرا بیشتر اشکال آرسنیک فقط برای چند ساعت در خون موجود است.

جیوه موجود در خون مناسب‌ترین محیط برای اندازه‌گیری جیوه است، زیرا سمی‌ترین شکل‌های جیوه معمولاً از طریق ادرار دفع نمی‌شوند.

سرب که محکم به گلبول های قرمز متصل است نیز در خون اندازه گیری می شود

MetaMetrics خط جامعی از فلزات و عناصر سنگین را در خون و ادرار با استفاده از ICP-MS (طیف‌سنجی پلاسما-جرمی جفت شده القایی) ارائه می‌دهد. ICPMS به عنوان استاندارد طلایی در آزمایش فلزات سنگین در نظر گرفته می شود زیرا عناصر را تا سطح قطعات در تریلیون شناسایی می کند.

آزمایش فلزات سنگین ابزار ارزشمندی برای پزشکان مراقبت های بهداشتی است تا قرار گرفتن در معرض فلزات سمی را در افراد مستعد شناسایی کنند تا گزینه های درمانی مناسب انجام شود.

 

 بیشتربدانید: پلیت‌ ۹ سانت پلاستیکیپلیت‌ تماسی - 

فلزات سنگین از کجا می آیند؟

فلزات سنگین عمدتاً به صورت کانی و سنگ معدن در طبیعت یافت می شوند. آنها در نتیجه استخراج، فرسایش یا فعالیت های آتشفشانی وارد محیط می شوند. فلزات سنگین در تعدادی از کاربردها و فرآیندهای فنی استفاده می شوند و می توانند به طور ناخواسته وارد محیط یا محصولات شوند.

از آنجایی که فلزات سنگین در اندام ها ذخیره می شوند، افزایش غلظت فلزات سنگین در غذاها می تواند منجر به مسمومیت مزمن شود. افزایش سطوح فلزات سنگین (به ویژه جیوه و آرسنیک) می تواند به ویژه در مواد غذایی دریایی مانند ماهی و سخت پوستان و همچنین جلبک ها رخ دهد.

در جانوران زمینی، سرب، کادمیوم و مس را می توان به مقدار قابل توجهی به ویژه در اندام ها یافت. گوشت شکار علاوه بر این می تواند حاوی فلزات سنگین در ماهیچه های باقی مانده مهمات باشد. گیاهان و قارچ هایی مانند غلات، کاکائو، دانه های روغنی یا قارچ های وحشی نیز می توانند این عناصر را ذخیره کنند.

 

دریافت فلزات سنگین از بسته بندی و ذخیره سازی

منبع اضافی برای فلزات سنگین در غذاها بسته بندی است. عناصری مانند قلع، روی، آهن یا سرب می توانند به محتویات قوطی مهاجرت کنند، به ویژه برای غذاهای کنسرو شده اسیدی که در تماس مستقیم با فلز موجود در قوطی هستند.

در صورت تماس مستقیم با لوله های فلزی، آب آشامیدنی نیز می تواند به فلزات سنگین آلوده شود.

فلزات سنگین به عنوان افزودنی های غذایی با ارزش فیزیولوژیکی

همه فلزاتی که تحت تعریف "فلزات سنگین" قرار می گیرند به طور کلی مضر نیستند.

برخی از فلزات سنگین مانند عناصر کمیاب مس، کبالت، نیکل، منگنز و روی از نظر فیزیولوژیکی در محدوده غلظت خاصی ارزشمند هستند. آنها می توانند از طریق آلودگی محیطی وارد غذاها شوند، اما همچنین می توانند عمداً به مواد غذایی مانند غذاهای کودک یا مکمل های غذایی اضافه شوند. حداقل و حداکثر مقدار قابل اعمال و همچنین انواع مجاز افزودنی ها به طور مفصل برای مواد غذایی خاص مختلف در ضمیمه های فرمان وزارت امور داخلی فدرال سوئیس در مورد مواد غذایی خاص تعریف شده است.

 

فلزات سنگین چگونه اندازه گیری می شوند؟

تعدادی از تکنیک های اندازه گیری طیف سنجی برای تشخیص فلزات سنگین در دسترس آزمایشگاه وجود دارد.

بسته به غلظت و عنصر، از تکنیک‌های اندازه‌گیری طیف‌سنجی جذب اتمی (AAS)، طیف‌سنجی انتشار (ICP-OES) یا جفت‌شدگی بسیار حساس ICP با طیف‌سنج جرمی (ICP-MS) استفاده می‌شود.

همچنین امکان غربالگری عنصر همراه با تشخیص هدفمند یک عنصر وجود دارد. در اینجا، حداکثر 23 عنصر را می توان در یک فرآیند تحلیل شناسایی کرد. بنابراین، در مواقعی که مشکوک به آلودگی است و نیاز به بررسی اولیه است، غربالگری همیشه ارزش بررسی دارد.

 

فلزات سنگین در آزمایش خاک

بسته به روش مورد نیاز، نمونه‌های خاک معمولاً با استفاده از اسیدهایی مانند HNO3 یا Aqua Regia استخراج می‌شوند و در یک سیستم محصور در یک بلوک داغ یا مایکروویو هضم می‌شوند. سایر استخراج ها را می توان برای فلزات موجود مانند DTPA یا آب استفاده کرد. پس از استخراج فلزات، نمونه هضم شده فیلتر شده و برای تجزیه و تحلیل توسط ICP آماده می شود.

هنگام آزمایش فلزات سنگین در نمونه های خاک، حداکثر زمان نگهداری وجود ندارد. با این حال، عملا، آزمایشگاه به طور معمول نمونه را برای 30-60 روز نگه می دارد. در صورت رعایت بهترین روش، نمونه ها باید در یک ظرف دربسته قرار داده شوند، خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند.

 

وجود جیوه در صنعت

جیوه یک ترکیب شیمیایی است که یکی از فلزات سنگین است که به طور طبیعی در خاک وجود دارد و تنها فلز مایع در دمای معمولی است. جیوه یک آلاینده زیست محیطی سمی است که در میان فلزات کمیاب با غلظت بالا (ETMs) در زنجیره غذایی قرار دارد. استفاده از آن در بخش‌های صنعتی مانند محصولات کشاورزی، آرایشی و بهداشتی، دارویی و غیره به شدت نظارت می‌شود و به شدت نظارت می‌شود.

در واقع، هدف از کنترل جیوه اطمینان از کیفیت خوب محصولات از یک سو، نظارت و محدود کردن خطرات مربوط به محیط زیست و سلامت انسان از سوی دیگر است.

 

 بیشتربدانید: اندازه گیری فلزات سنگین جیوه - تست فلزات سنگین کادمیوم تعیین مقدار فلزات سنگین کادمیوم

آزمایشگاه آنالیز جیوه

گروه نیکو فارمد از تولیدکنندگان در تجزیه و تحلیل و کنترل جیوه در محصولات شما پشتیبانی می کند. به لطف ابزار فنی در اختیار و تخصص توسعه یافته در این زمینه، ما کنترل کیفیت محصولات و دوز اولیه فلزات سنگین را انجام می دهیم.

گروه نیکوفارمد خدمات بسیاری از جمله:

تجزیه و تحلیل فلزات سنگین

سنجش جیوه

تجزیه و تحلیل جیوه در محصولات غذایی

تجزیه و تحلیل جیوه در محصولات آرایشی و بهداشتی

تجزیه و تحلیل پوشش های سطحی

تجزیه و تحلیل عملیات سطحی

 

فلزات سنگین در آزمایش آب

فلزات سنگین می توانند در بدن انباشته شوند و تعادل مواد مغذی ضروری را به هم بزنند و برای سیستم های اندام سمی شوند. در حالی که برخی از عناصر برای عملکرد صحیح بدن حیاتی هستند، برخی دیگر مانند جیوه، سرب، کادمیوم، آلومینیوم و آرسنیک برای بدن انسان سمی هستند و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کنند. این فلزات سمی هیچ عملکرد فیزیولوژیکی شناخته شده ای ندارند و می توانند به سیستم های اندام آسیب برسانند.

هنگام گرفتن نمونه آب در مزرعه، آنها را فیلتر می کنند (برای تجزیه و تحلیل فلزات محلول) و با اسید حفظ می شوند. آب باید با اسید نیتریک حفظ شود تا PH به کمتر از 2 برسد. این امر باعث می‌شود که فلزات به صورت نمک محلول باقی بمانند و از تبدیل شدن به نمک‌های نامحلول که از محلول خارج می‌شوند و می‌توانند نتایج را به طور مصنوعی پایین بیاورند، جلوگیری می‌کند.

 

برای آزمایش فلزات محلول، نمونه ها باید در مزرعه از طریق یک فیلتر 0.45 میکرومتر فیلتر شده و سپس با اسید نیتریک که توسط آزمایشگاه ارائه می شود، نگهداری شوند. پس از حفظ، زمان نگهداری نمونه را می توان تا 6 ماه افزایش داد (اگرچه آزمایشگاه تمایل دارد نمونه ها را فقط 1-2 ماه در خانه نگه دارد).

برای آزمایش کل فلزات در آب، به سادگی اسید نیتریک را مستقیماً به آب نمونه اضافه کنید. اگر رسوبات در نمونه وجود داشته باشد، فلزات از جامدات شسته می شوند و در نتیجه غلظت فلزات در آب بیشتر از زمانی است که برای فلزات محلول آزمایش می شود. این آزمایشی است که معمولاً روی آب‌های سطحی انجام می‌شود و یک دید کلی از تحرک فلزات در محیط از طریق آب ارائه می‌دهد.

 

آزمایش فلزات سنگین با پلاسمای جفت شده القایی (ICP)

آزمایش پلاسمای جفت شده القایی تکنیکی است که می تواند غلظت ردیابی عناصر اصلی را تعیین کند و می تواند اکثر عناصر جدول تناوبی را تشخیص دهد.

محلولی حاوی فلزات محلول از طریق نبولایزر به داخل محفظه اسپری ابزار ICP آسپیره می شود و در آنجا با گاز آرگون مخلوط می شود تا یک آئروسل ریز تشکیل شود. این آئروسل سپس وارد پلاسما می شود.

مجموعه‌ای از محلول‌ها با غلظت شناخته شده برای ارائه یک منحنی کالیبراسیون برای هر عنصر تجزیه و تحلیل می‌شوند. نرم افزار ابزار، نمونه ها را با منحنی های کالیبراسیون مقایسه می کند و غلظت هر عنصر را محاسبه می کند.

آزمایش آب یک عنصر ضروری برای ایمنی عمومی و زیست محیطی و الزامی است که با شرایط نظارتی سختگیرانه محدود می شود. با انجام تجزیه و تحلیل آب، می توانید خطرات و اثرات مخرب احتمالی را نه تنها بر سلامت عمومی بلکه بر محیط زیست به حداقل برسانید.

ما از شما با خدمات تست، تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک پشتیبانی می کنیم تا به شما در انجام مسئولیت های قانونی و نظارتی کمک کنیم و اطمینان حاصل کنیم که تست ها برای اولین بار بودجه بندی شده اند و نتایج در سریع ترین زمان ممکن تولید می شوند.

 

مزیت عنصر

کارشناسان متخصص ما، امکانات و تجهیزات را برای ارائه طیف وسیعی از خدمات آزمایش خاک، آب و سایر مواد مورد علاقه دارند. آزمایشگاه های ما دارای اعتبار ISO 17025 هستند و ما مطابق با مشخصات ASTM E1613 و MIL برای آزمایش فلزات آزمایش می کنیم. ما ارائه دهنده تک منبع شما برای آزمایش دقیق و به موقع زیست محیطی مربوط به هر صنعت بزرگ هستیم.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209