روش کار دستگاه جذب اتمی


اصول کار آنالیز AAS یا طیف سنجی جذب اتمی

اساس این تکنیک رابطه‌ بین میزان نور جذب شده توسط نمونه و غلظت نمونه است که همان قانون بیر لامبرت  است. به طور خلاصه در این روش الکترون‌های اتم‌ها با جذب یک طول موج مشخص (انرژی)  به سطوح بالاتر انرژی رفته و برای مدت کوتاهی برانگیخته می شوند.

m/روش کار دستگاه جذب اتمی

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

از آنجاییکه این مقدار انرژی جذب شده برای هر اتم با اتم دیگر متفاوت است می توان آنرا اندازه گیری کرد. بدین ترتیب که وقتی اتم برانگیخته پس از بازگشت به حالت پایه طول موج مشخصی از خود ساطع می‌کند که می توان با اندازه‌گیری میزان جذب نمونه و رسم منحنی کالیبراسیون و استفاده از قانون بیر لامبرت به مقدار ماده  مجهول در نمونه پی برد.

در آنالیز AAS  یا طیف سنجی جذب اتمی نمونه ابتدا باید به شکل اتمی دربیاید که این کار با اتم سازهای شعله ای و الکتروترمال صورت می گیرد. سپس اتمها باید توسط پرتوی نور تابش شوند که این منبع تابش می تواند یک منبع تابش مستقیم عنصری یا یک منبع تابش پیوسته باشد.

بیشتربدانید:محدودیت های دستگاه جذب اتمی-اجزا دستگاه جذب اتمی

پرتو سپس به منظور جدا کردن اشعه اختصاصی عنصر از هر تابش دیگری که توسط منبع تشعشع تابانده می شود از یک مونوکروماتور عبور می کند  که در نهایت توسط یک ردیاب اندازه گیری می شود. در این روش ابتدا نمونه ها باید به صورت محلول هموژن شفاف در آیند و یک محلول بلانک یا شاهد یعنی حلالی با مقدار صفر از عنصر مورد آنالیز تهیه شود.

در آنالیز AAS  یا طیف سنجی جذب اتمی یک سری از محلول های استاندارد حاوی غلظت های مشخص ولی متفاوت از عناصر برای رسم منحنی کالیبراسیون تهیه می شود. محلول بلانک و دیگر استانداردها توسط دستگاه اتمیک ابزوربشن خوانده شده و یک نمونه منحنی کالیبراسیون رسم  می شود. سپس نمونه مجهول توسط دستگاه جذب اتمی آنالیز شده و با مقایسه منحنی کالیبراسیون مقدار جذب نمونه مجهول مشخص می شود.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209