آزمون جذب اتمی


آزمون جذب اتمی؛ طیف سنجی جذب اتمی  AAS برای اندازه گیری غلظت عناصر فلزی در مواد مختلف استفاده می شود. به عنوان یک تکنیک تحلیلی، از طول موج های الکترومغناطیسی که از منبع نور می آیند استفاده می کند. عناصر خاص این طول موج های خاص را به طور متفاوتی جذب می کنند و تصویری از غلظت یک عنصر خاص در ماده مورد آزمایش ارائه می دهند. با استفاده از AAS، می توانید برای یک عنصر خاص در یک ماده، بر اساس مقدار نور جذب شده در یک طول موج تعریف شده، که با ویژگی های شناخته شده عنصر مورد آزمایش مطابقت دارد، اندازه گیری کنید.

 m/آزمون جذب اتمی

   برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون جذب اتمی و دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

چرا باید از آزمون جذب اتمی استفاده شود؟

AAS درجه بالایی از دقت را ارائه می دهد و نتایج معمولاً در محدوده 0.5-5٪ دقت تولید می شود. این یک روش تست بسیار حساس است و بسته به ماده مورد آزمایش، می‌تواند به اندازه قطعات در میلیارد (µg/kg  )اندازه‌گیری کند.

این حساسیت بالا این روش را برای کاربردهای پزشکی و دارویی ایده آل می کند، جایی که می توان از آن جهت تشخیص سطوح کمی از سموم به کاربرد. همچنین می‌توان از آن در کاربردهای صنعتی مانند معدن‌کاری استفاده کرد، جایی که اغلب برای آزمایش سنگ‌ها از نظر مناسب بودن برای استخراج استفاده می‌شود.

AAS را می توان برای تعیین غلظت بیش از 65 عنصر با استفاده از یک فرآیند نسبتا ساده استفاده کرد که به حداقل آموزش برای انجام تجزیه و تحلیل نمونه نیاز دارد. همچنین در مقایسه با سایر تکنیک‌های تحلیلی ارزان است. این ترکیبی از مزایا، تکنیک را از منظر تجاری جذاب می کند.

 

چه هنگامی از طیف سنجی جذب اتمی استفاده می شود؟

طیف‌سنجی جذب اتمی کاربردهای آزمایشگاهی و آزمایشی مختلفی در محیط‌های صنعتی، بالینی و تحقیقاتی دارد، به‌عنوان یک جزء حیاتی در فرآیندهای مختلف از جمله کنترل کیفیت، سم‌شناسی و آزمایش‌های محیطی است.

به عنوان یک روش، آزمون جذب اتمی می تواند محتوای فلزات خاص را در مواد مختلف تجزیه و تحلیل کند. مثلا:

  • در آزمایش های زیست محیطی می تواند غلظت عناصر مختلف را در رودخانه ها، آب آشامیدنی و آب دریا اندازه گیری کند.
  • در صنعت غذا و نوشیدنی، می تواند غلظت های مختلف عناصر را در نوشیدنی های میوه ای اندازه گیری کند و انواع آلودگی ها را در مواد غذایی آزمایش کند.
  • برای شرکت های داروسازی، AAS می تواند مقادیر کم مواد کاتالیست مورد استفاده در ساخت داروها و سایر ناخالصی ها را تعیین کند.
  • در صنعت، مواد اولیه مختلفی وجود دارد که نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل دارند تا بررسی شود که مقادیر کافی از عناصر اصلی خاص دارند و ناخالصی های زیادی وجود ندارد که برخی از آنها می توانند سمی باشند.
  • در معدن، AAS می تواند غلظت مواد با ارزش را قبل از عملیات حفاری آزمایش کند.
  • AAS در کشاورزی برای تجزیه و تحلیل گیاهان و خاک از نظر محتوای معدنی استفاده می شود.
  • فلزات و سایر مواد می توانند تاثیر بدی بر نفت و گاز داشته باشند، به همین دلیل است که صنعت پتروشیمی از AAS استفاده می کند.
  • این تکنیک همچنین از آزمایش های حیاتی در صنعت هسته ای پشتیبانی می کند، جایی که ممکن است عناصر خطرناک در خروجی زباله و آب وجود داشته باشد.

 

AAS برای چه مواردی استفاده می شود؟

طیف سنجی جذب اتمی هم در صنایع غذایی و هم در صنایع دارویی برای تشخیص فلزات سنگین سمی در محصولات مصرفی استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای انجام آنالیزهای زیست محیطی از جمله پایش آلودگی و تجزیه و تحلیل آب برای تعیین محتوای مواد معدنی استفاده کرد. در مطالعات معدنی و زمین شناسی، AAS برای توصیف سنگ معدن و نمونه های معدنی استفاده می شود تا به شناسایی مقادیر فلزات ارزشمند در سنگ کمک کند.

 

چگونه آزمایش های طیف سنجی جذب اتمی را انجام می شود؟

آماده سازی نمونه به سادگی وزن کردن مقدار ثابتی از نمونه و رقیق کردن آن در محلول قبل از وارد کردن آن به دستگاه AAS است که سپس نمونه را قبل از اتمیزه کردن آن تبخیر می کند. دو روش برای اتمیزه کردن نمونه وجود دارد:

  • آسپیراسیون شعله، که شامل انتقال محلول به داخل شعله است، جایی که بیشتر آن بخار می شود.
  • اتمیزه کردن الکتروترمال، که در آن نمونه در یک لوله گرافیتی توخالی قرار می گیرد و پس از گرم شدن، به طور کامل بخار می شود.

پس از اتم شدن، یک پرتو الکترومغناطیسی از نمونه عبور داده می شود که مقداری از این تابش الکترومغناطیسی را جذب می کند. این جذب توسط AAS اندازه گیری می شود و نتایج روی صفحه نمایش داده می شود، که سپس می تواند برای تعیین غلظت استفاده شود.

یکی از مهمترین جنبه های آزمایشات AAS استفاده از استانداردهای تحلیلی قابل اعتماد برای ایجاد منحنی کالیبراسیون است که برای کمک به تعیین غلظت عنصر تحت آزمایش با مقایسه با نتایج برای غلظت های شناخته شده ضروری است. برای کمک به این امر، استانداردهای تایید شده را برای انواع تکنیک های تحلیلی، از جمله AAS، ارائه می کند.

 

طیف سنجی جذب اتمی چگونه کار می کند؟

طیف سنجی جذب اتمی بر اساس ویژگی منحصر به فرد اتم ها برای جذب طول موج های خاص نور است. تجزیه و تحلیل AAS با تبخیر نمونه، به طور کلی توسط شعله شروع می شود، که نمونه را به اتم تجزیه می کند. سپس یک منبع نور با طول موج مخصوص عنصر مورد نظر به سمت نمونه هدایت می شود، مقدار نور جذب شده اندازه گیری می شود و مقدار عنصر بر اساس نتیجه محاسبه می شود. اگر قرار است چندین عنصر کمیت شود، فرآیند باید با یک منبع نوری با طول موج متفاوت برای هر عنصر تکرار شود.

 

الزامات نمونه و آماده سازی

نمونه های AAS باید به شکلی باشند که بتوان به راحتی به عنوان آئروسل پراکنده شوند. این معمولاً به این معنی است که آنها باید در یک محلول باشند و نیاز است که نمونه های جامد قبل از تجزیه و تحلیل در یک حلال مناسب حل شوند. نمونه‌های بزرگ‌تر ممکن است برای اطمینان از انحلال آسان، نیاز به شکستن یا آسیاب بیشتر داشته باشند.

 

مزایای استفاده از AAS

مزیت اصلی تجزیه و تحلیل AAS این است که یک تکنیک تحلیلی نسبتا ساده است که می تواند به سرعت و با هزینه کم انجام شود. همچنین بسیار دقیق است و حساسیت بالایی را ارائه می دهد و قادر است عناصر فلزی را در مقادیر کم تشخیص دهد. با این حال، حد تشخیص آن به اندازه طیف‌سنجی فلورسانس اتمی کم نیست، که باعث می‌شود دومی برای تشخیص آلاینده‌ها در سطوح کمی مناسب‌تر باشد.

 

محدودیت های تجزیه و تحلیل AAS

AAS نمی تواند اطلاعاتی در مورد ساختار شیمیایی، کایرالیته یا هر آنالیز غیر عنصری دیگر ارائه دهد. علاوه بر این، به دلیل نحوه تعامل آنها با نور، اکثر غیرفلزها را نمی توان به راحتی از طریق AAS شناسایی کرد.

نمونه باید یا به شکل مایع باشد یا قبل از تجزیه و تحلیل حل شود، که ممکن است استفاده از روش را با ترکیبات نامحلول خاصی محدود کند. AAS نیز یک تکنیک مخرب است، بنابراین هر نمونه در طول اتمیزه شدن تجزیه می شود و پس از آنالیز قابل بازیابی نیست. از آنجایی که تنها یک عنصر در یک زمان قابل تشخیص است، به این معنی است که حجم نمونه نسبتاً زیادی برای تجزیه و تحلیل چند عنصری مورد نیاز است.

 طیف سنجی جذب اتمی (AAS)|طیف سنجی جذب اتمی|اجزا دستگاه جذب اتمی|روش کار دستگاه جذب اتمی|محدودیت های دستگاه جذب اتمی

 


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209