آزمون چسبندگی سلولی


آزمون چسبندگی سلولی چیست؟

چسبندگی سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها از طریق مجتمع های پروتئینی تخصصی با یکدیگر یا با زیر لایه آنها تماس میگیرند. چسبندگی بین سلولی را می توان با اتصالات چسبنده، اتصالات محکم و دسموزوم ها واسطه کرد، در حالی که سلول ها می توانند از طریق چسبندگی کانونی با مولکول های ماتریکس خارج سلولی تعامل داشته باشند.
سلول های مختلف زمانی که در مواجهه با برخی داربست ها قرار میگیرند، بر اساس میزان تخلخل (Porosity) و همچنین جنس داربست‌های میتوانند به رده های سلولی مختلفی تمایز پیدا کند. این داربست ها میتوانند از جنس مواد بیولوژیک زیست تخریب پذیر مانند اسکفولدهای استخوانی و یا مواد پلیمری غیر قابل تخریب باشد و همچنین میتوانند حاوی مواد دارویی و یا پروتئین های نوترکیب به منظور تحریک اثر خود باشند.
آزمون چسبندگی سلولی (Cell adhesion) بر روی بسیاری از داربست های بیولوژیک و پلیمری حاوی محصولات دارویی، نوترکیب، تجهیزات پزشکی، ملزومات پزشکی و محصولت دندان پزشکی در آزمایشگاه همکار نیکوفارمد آریا بر روی انواع رده‌های سلولی شامل سلول های فیبروبلاست، سلول های کراتینوسیت، سلول های کبدی، سلول های ریوی و سایر سلول های درخواستی، انجام می‌گیرد.

آزمون چسبندگی سلولی برای بررسی قدرت اتصال سلول ها به یکدیگر یا به ماتریکس خارج سلولی استفاده می شود. این فرآیند در بسیاری از عملکردهای سلولی از جمله رشد، تمایز، مهاجرت و مرگ سلولی نقش اساسی دارد.

روش های انجام تست چسبندگی سلولی

آزمون چسبندگی سلولی می تواند با استفاده از روش های مختلفی انجام شود، از جمله:

  • سنجش های مبتنی بر پلیت:

در این روش ها، سلول ها به سطح پلیت کشت متصل می شوند و سپس با استفاده از یک معرف مناسب، مانند فورمالدهید یا گلوتارآلدهید ثابت می شوند. تعداد سلول های متصل شده سپس با استفاده از میکروسکوپ یا دستگاه های شمارش سلول شمارش می شود.

  • سنجش های مبتنی بر میکروفلوئورسنس:

در این روش ها، سلول ها با آنتی بادی های متصل شده به رنگ فلورسنت برچسب گذاری می شوند و سپس به سطح پلیت کشت متصل می شوند. میزان چسبندگی سلولی با اندازه گیری شدت فلورسنس سطوح پلیت تعیین می شود.

  • سنجش های مبتنی بر کشش:

در این روش ها، سلول ها به بسترهای الاستیک متصل می شوند و سپس با استفاده از یک نیروی مکانیکی کشیده می شوند. قدرت چسبندگی سلولی با اندازه گیری نیروی مورد نیاز برای جدا کردن سلول ها از بستر تعیین می شود.

کاربردهای آزمون چسبندگی سلولی

  • مطالعه اثرات داروها و سایر عوامل بر چسبندگی سلولی: این اطلاعات می تواند برای درک مکانیسم های بیماری و توسعه داروهای جدید استفاده شود.

  • مطالعه تمایز سلولی: سلول ها در طول تمایز، چسبندگی خود را به ماتریکس خارج سلولی تغییر می دهند. آزمایشات چسبندگی سلولی می تواند برای مطالعه این تغییرات و شناسایی عوامل involved in the differentiation process.

  • مطالعه متاستاز تومور: سلول های سرطانی تمایل به چسبندگی به ماتریکس خارج سلولی در مکان های جدید دارند. آزمایشات چسبندگی سلولی می تواند برای مطالعه این فرآیند و شناسایی اهداف درمانی جدید برای سرطان استفاده شود.

برای آشنایی با انواع آزمون زیست سازگاری کلیک کنید.

مزایای ازمون چسبندگی سلولی

  • نسبتاً ساده و آسان برای انجام

  • می تواند برای مطالعه طیف وسیعی از سلول ها و انواع چسبندگی سلولی استفاده شود.

  • می تواند با استفاده از روش های مختلف انجام شود

  • حساس و قابل تکرار

در کل، آزمایش چسبندگی سلولی یک ابزار ارزشمند برای مطالعه فرآیندهای مهم سلولی است.


 


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209