آزمون خون سازگاری


آزمون خون سازگاری (Hemocompatibility)


بدن انسان به طور میانگین حدود ۵ لیتر خون را در خود جای داده است و به کمک آن تمامی مواد مغزی را به سلول‌های خود می‌رساند. همچنین دفع مواد زاید و اکسیژن رسانی به بافت ها نیز توسط خون در بدن انجام می‌گیرد.کلیه داروها، تجهیزات پزشکی و ملزومات پزشکی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با خون در تما هستند نیاز است که نظر سازگار بودن با این سیستم بسیار مهم بدن، مورد بررسی قرار گیرند.

محصولات پزشکی، دارویی و تجهیزات پزشکی که با خون انسان در ارتباط هستند نباید تاثیر نامطلوبی بر روی گلوبول های قرمز خونی داشته باشند و بر همین اساس میزان این اثر بررسی می‌گردد.

آزمون آزمون خون سازگاری (Hemocompatibility) محصولات دارویی، نوترکیب، تجهیزات پزشکی، ملزومات پزشکی و محصولت دندان پزشکی در آزمایشگاه همکار نیکوفارمد آریا مطابق استاندراد ISO 10993-4 و فارماکپه آمریکا (USP) و همچنین British Pharmacopeia انجام می‌گیرد.

شیوه های انجام آزمون خون سازگاری

آزمون خون سازگاری به شیوه هایی مختلفی قابل انجام است. این آزمون میتواند به صورت in vivo بر روی خرگوش و یا موش و یا به صورت in vitro بر روی خون انسان و یا خرگوش انجام گیرد.

بر هم کنش‌های خون میتواند بر اساس فرایند اولیه یا سیستم اندازه‌گیری به ۵ گروه طبقه بندی شود. این گروه ها شامل مواردی است که در جدول زیر به آنها اشاره شده است.

    آزمون سنجش پلاکت یا تجمع، عملکرد و تعداد پلاکت
    آزمون هماتولوژی یا شمارش لکوسیت ها و بررسی لیز شدن گلبول های قرمز خون که همان آزمون همولیز کنندگی نامیده میشود
    آزمون سیستم کمپلمان: فعالسازی سیستم ایمنی و کمپلمان
    آزمون کواگولاسیون: زمان لخته شدن خون.
    آزمون ترومبوزیس یا بررسی تشکیل شدن لخته خون

 

مثال هایی که تجهیزاتی که با گردش خون در تماس هستند در جدول زیر آورده شده است. به عنوان مثال به منظور بررسی خون سازگاری کتننرها و یا نمایشگرها خون بهتر است بررسی همولز کنندگی خون و همچنین زمان لخته شدن خون و  آزمون سنجش پلاکت یا تجمع پلاکت و خون شناسی در مورد آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 

 


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209