آزمون میکروبی محصولات آرایشی


آزمون میکروبی محصولات آرایشی؛ تجزیه و تحلیل میکروبیولوژیکی و استانداردهای ISO در لوازم آرایشی و بهداشتی

شمارش باکتری های مزوفیل هوازی

با شمارش باکتری های مزوفیل هوازی می توانیم در مورد کیفیت محصولات مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی ایده ای داشته باشیم. در مراحلی مانند نگهداری مواد اولیه، تولید و حمل تا رسیدن محصولات آرایشی و بهداشتی به دست مصرف کننده می توانیم اظهار نظر کنیم. باکتری های مزوفیل هوازی نباید از 102 - 103 cfu/g برای محصولات رده 1 و رده 2 در محصولات آرایشی تجاوز کنند.

ISO  لوازم آرایشی - میکروبیولوژی - شمارش و شناسایی باکتری های مزوفیل هوازی

 

   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

جستجو برای استافیلوکوکوس اورئوس

استافیلوکوکوس اورئوس میکروارگانیسم هایی هستند که بر سلامت انسان تأثیر منفی می گذارند و عموماً روی پوست و مخاط دهان و بینی، روی پوست دست و پا، روی فولیکول های مو مانند مو و سبیل و در مجرای گوش یافت می شوند. اگر مقاومت بدن کاهش یابد، تعداد باکتری ها در بدن افزایش یابد یا انتروتوکسین تشکیل شود، ممکن است استافیلوکوکوس اورئوس خطرناک شود. انتروتوکسین های استافیلوکوکی در دمای پاستوریزاسیون پایدار از بین نمی روند. وجود استافیلوکوکوس اورئوس در محصولات آرایشی غیر قابل قبول است.

ISO  لوازم آرایشی-میکروبیولوژی-جستجوی استافیلوکوکوس اورئوس

 

جستجو برای اشریشیا کلی

یکی از میکروارگانیسم هایی که باعث بیماری می شود و هرگز نباید در محصولات آرایشی و بهداشتی وجود داشته باشد، باکتری های کلیفرم هستند. شناخته شده ترین و مضرترین باکتری کلی فرم اشرشیا کلی است. E.coli بیشتر در روده پستانداران زندگی می کند. بنابراین آلودگی مواد غذایی به این معنی است که محصول به نوعی با مدفوع آلوده شده است. این نشان می دهد که شرایط تولید، نگهداری و حمل و نقل محصولات آرایشی و بهداشتی با شیوه های تولید خوب مطابقت ندارد.

ISO  لوازم آرایشی - میکروبیولوژی - جستجو برای اشریشیا کلی جستجو

 

مقالات بیشتر :

برای Candida albicans

کاندیدا آلبیکنس، نوعی قارچ، میکروارگانیسمی است که باعث عفونت های دهان و واژن در انسان می شود. ج. آلبیکنس میکروارگانیسمی است که قطعاً نباید در محصولات آرایشی و بهداشتی گنجانده شود. اگر در محصولات آرایشی و بهداشتی که با پوست تماس پیدا می کنند، باعث عفونت قارچی می شود.

ISO  لوازم آرایشی - میکروبیولوژی - جستجوی کاندیدا آلبیکنس

 

جستجو برای سودوموناس آئروژینوزا

سودوموناس آئروژینوزا میکروارگانیسمی است که به وفور در خاک و آب یافت می شود. آنها میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که باعث عفونت در سوختگی ها و زخم های باز می شوند، به ویژه در محصولات آرایشی و بهداشتی که با پوست تماس دارند. گنجاندن محصولات دسته 1 و 2 در محصولات آرایشی کاملا غیر قابل قبول است.

ISO  لوازم آرایشی - میکروبیولوژی - تشخیص کپک و مخمر

سودوموناس آئروژینوزا انواع دیگر میکروارگانیسم هایی که محصولات آرایشی ممکن است طی مراحلی مانند تولید و نگهداری آنها را آلوده کنند، کپک ها و مخمرها هستند. کپک ها و مخمرها که می توانند در طیف وسیعی زنده بمانند، میکروارگانیسم هایی هستند که نباید در محصولات آرایشی و بهداشتی گنجانده شوند. شمارش کپک و مخمر پارامترهایی هستند که به عنوان شاخصی انجام می شوند که آیا محصولات در محدوده شیوه های تولید خوب تولید می شوند یا خیر.

 

 عوامل موثر بر تکثیر میکروارگانیسم ها

عوامل مؤثر بر رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها در دو عنوان دسته بندی می شوند. در قالب عوامل محیطی و خواص ماده غذایی. منظور از عوامل محیطی، عواملی است که متعلق به محیط است، یعنی محیطی که محصول غذایی در آن قرار دارد. این ها شامل ؛

  • دما و زمان
  • رطوبت
  • ترکیب گاز محیط

 

مقادیر دمایی که در آن هر میکروارگانیسم رشد می کند متفاوت است. میکروارگانیسم‌های سرما دوست، میکروارگانیسم‌هایی که در محیط‌های سرما رشد می‌کنند و میکروارگانیسم‌هایی هستند که در دمای متوسط ​​رشد می‌کنند. بنابراین، نگهداری مواد غذایی در شرایط دمایی مناسب بسیار مهم است. محیط مرطوب مهم است زیرا بر فعالیت آب غذا تأثیر می گذارد. اگر مواد غذایی با فعالیت آب کم در محیط های مرطوب نگهداری شوند، غذا رطوبت را جذب می کند، محتوای آب افزایش می یابد و فعالیت میکروبی شروع می شود تا زمانی که تعادل رطوبت بین غذا و محیط حاصل شود. اگر ترکیب گاز موجود در محیط پر از اکسیژن باشد و در تماس مستقیم با غذا باشد، باعث رشد و تکثیر میکروارگانیسم هایی می شود که برای رشد خود به اکسیژن نیاز دارند.

 

گفتیم که خواص غذا بر رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها نیز تاثیر می گذارد. عوامل این گروه مستقیماً از ساختار خود غذا ناشی می شوند. اینها شامل؛

  • عواملی مانند اسیدیته،
  • فعالیت آب،
  • مواد مغذی موجود در غذا،
  • ساختار غذا،
  • محتوای ترکیبات ضد میکروبی غذا،
  • پتانسیل اکسیداسیون و کاهش

 

غذاهای با محتوای آب بالا، غذاهایی هستند که از نظر رشد میکروارگانیسم‌ها خطرناک هستند. به همین ترتیب، وقتی به عامل دیگری یعنی اسیدیته نگاه می کنیم، مواد غذایی با اسیدیته بالا ماندگاری بیشتری دارند.

 

برای مصرف‌کنندگان، دانستن اینکه چه میکروارگانیسم‌هایی برای رشد و تکثیر نیاز دارند در ذخیره‌سازی مواد غذایی، محافظت از آن در برابر فعالیت‌های میکروارگانیسم‌ها و جلوگیری از فساد میکروبی مهم است.

 


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209