باقیمانده استالدهید در ظروف PET


 باقیمانده استالدهید در ظروف PET
تعیین استالدهید باقی مانده در بطری ها و ظروف پلی اتیلن ترفتالات (PET) با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC)
ظروف پت PET از ماده‌ی اولیه ای با نام علمی پلی اتیلن ترفتالات (PET) تولید می شوند. این ظروف با ترکیب کردن موادی مانند اسید ترفتالیک، اتیلن گلیکول و کاتالیزور در شرایط صنعتی بدست می آیند. این مواد با قرار گرفتن در دمای   ۱۸۰تا ۲۰۰ درجه شروع به ذوب شدن کرده و فرم الاستیکی را بوجود می‌آورند، که پس از سرد شدن به مواد شکل داده شده و  قالب گیری می‌شوند
در ایران بیشترین استفاده از پلیمر پت، در تولید بطری های آشامیدنی مانند بطری های آب، نوشابه، ماءالشعیر و دیگر نوشیدنی ها است و همچنین در تولید قوطی‌ روغن های گیاهی، بسته بندی نان و شیرینی و بسته بندی مواد دارویی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 
استالدهبد چیست؟
استالدهید یک محصول فرار ناپایدار است که در حین فرایند ذوب پلی اتیلن ترفنالات (PET) به دست می آید. بنابراین در دیواره های جانبی محصول قالب گیری شده حبس شده و به تدریج به درون محتویات داخل ظرف نفوذ میکند. استالدهید دارای رنگ و مزه خاصی است که مقدار خیلی کم آن، برای رنگ و رایحه در صنایع غذائی مورد استفاده قرار می گیرد. اما مقدار آن اگر از حدی بیشتر شود، بر مزه مواد غذائی مانند نوشابه ها اثر دارد و در برخی از مواد خوارکی و نوشیدنی ایجاد طعم نامطلوب مینماید.
همچنین این ماده سرطان زا میباشد و مقدار آن در مواد غذائی باید کمتر از حد آستانه باشد. بنابراین بسیار مهم است که، ظروف PET حاوی مقدار خیلی کمی از استالدهید باشند. از این رو، اندازه گیری غلظت آن در کالاهائی از جنس پلی اتیلن ترفنالات که در تماس با مواد غذائی هستند، بسیار مهم و ضروری می باشد.

 
نمونه گیری استالدهید
کمیته علمی مواد غذائی اتحادیه اروپا (EU SCF)، حد (Limit)  برای باقیمانده استالدهید در مواد غذائی را ۸/۶ میکروگرم/ گرم مشخص کرده است. محتوی استالدهید در نمونه های مورد آزمایش باید کمتر از این حد آستانه باشد. محتوی استالدهید در ظروفPET   معمولا بوسیه گاز کروماتوگرافی انالیز می گردد.
به طور خلاصه، در این روش نمونه مورد نظر مانند بطری به حالت پودر در آمده و قبل از تزریق به دستگاه گاز کروماتوگرافی، به مدت ۶۰ دقیقه در ۹۰ درجه سانتیگراد حرارت میبیند. با مقایسه عدد بدست آمده از آنالیز توسط دستگاه گاز کرماتوگرافی و منحنی استاندارد و همچنین وزن نمونه، می توان مقدار استالدهید در نمونه را برحسب میکروگرم/ گرم محاسبه و گزارش نمود. این آزمون طبق استاندارد ASTM F2013 – ۱۰ (۲۰۱۶) انجام می گیرد.


ایمیل : nikopharmed[a]gmail.com تلفن تماس : 02144184570 موبایل : 09926062450

ارتباط در بستر واتساپ با نیکو فارمد
Close and go back to page
© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نیکوفارمد محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و سئو 09122452209